Küçük Mutfak Aletleri Nelerdir?

Küçük Mutfak Aletleri Nelerdir?

Küçük Mutfak Aletleri Nelerdir?

Küçük mutfak aletleri listesi her yıl daha da büyüyor gibi görünebilir, sahip olunması gereken araçlardan gereksiz hediyelere kadar hepimiz genellikle ihtiyaç duyduğumuzdan veya kullandığımızdan çok daha fazla cihaza sahibiz.

Basitçe söylemek gerekirse, hareket ettirilemeyecek kadar büyük olmayan herhangi bir elektrikli mutfak aleti, küçük bir mutfak aleti sayılabilir. Sabah çayımızı yapan elektrikli su ısıtıcısı kettle, tostumuzu tam istediğimiz gibi pişiren ekmek kızartma makinesi, kıyafetlerimizin kırışmamasını sağlayan ütü gibi ürünler bunlardan kabul edilebilir.

Bu yazımızda, modern ev için gerekli olduğunu düşündüğümüz küçük mutfak aletlerinden hangilerini tavsiye edeceğiz ve bunları nasıl organize edeceğimize dair sizlere rehberlik edeceğiz.

Olmazsa Olmaz Mutfak Gereçleri Nelerdir?

Listemize saklama kapları, tencere ve tava setleri, kesme tahtası, süzgeç, çatal, kaşık, bıçak takımı, servis takımı, çay bardağı ve kahve bardağından başlayabiliriz. Mutfağımızın olmazsa olmaz gereçlerinden bazıları bunlardır. Plastik her ne kadar fazla tercih edilmese de sebze ayıklama ve yıkama için kullanmak adeta kaçınılmazdır. Plastik mutfak gereçleri her zaman sık kullanacağınız mutfak eşyaları arasında olacak. Bunlardan farklı boy ve derinliklerde çeşitler satın alabilirsiniz.

Mutfakta tencere, tabak ve çatal-kaşık takımı kadar gerekli olan bir gereç varsa o da saklama kabıdır. Plastik, ayrıca buzluğa girebilen cam çeşitler, kilitli kapaklar, vakumlu kapaklar gibi birçok çeşit içinden birçoğu işinize yarayacaktır. Başlangıçta her ebadından birer veya ikişer tane bulundurmak, özellikle de küçük ve orta boy ebatlara ağırlık vermek, artan yiyecekler için çok gerekli olacak. En az 2 adet tepsiye ihtiyacınız olacağını söylemek gerek. Çay fincanlarını alacak büyüklükte bir tepsi, küçük boy kahve tepsisi tepsi ihtiyacınızı karşılar. Kaydırmaz özellikli, dizüstü, minderli seçenekleri de salon ve oturma odası gibi yerlerde oldukça işinize yarar. Tepsiler dekorasyon zevkinizi yansıtmanız için de birçok seçenek sunar.

Yemek yapmak için gereken tencere ve kesme-doğrama bıçaklarından sonra sıra, yemeklere katacağınız baharatlara geliyor. Derli toplu bir mutfak ve hızlı bir yemek hazırlığı için baharatların elinizin altında olması gerekir. Baharatları saklamak için kavanozlara mutlaka ihtiyacınız olacak.

Rende, sarımsak ezici, şişe açacağı, konserve açacağı, süzgeç, çırpma teli, spatula, tahta kaşık çeşitleri, delikli kepçe, çorba kepçesi, patates ezici, fındık kıracağı gibi bilinen mutfak gereçlerine ek olarak son yıllarda kestane kesici, pizza bıçağı, pilav servis kaşığı/kasesi, sarımsak soyucu gibi aletler de eklendi. Bunların hepsi için ayıracağınız bir çekmece varsa bu çeşitleri mutfakta bulundurmanın hiçbir zararı yok. Neyin ne zaman gerekli olacağı belli olmaz!Hangi Küçük Mutfak Aletlerine İhtiyaç var?

Her evde iyi bir su ısıtıcısı kettle olmalıdır, kullanımı kolaydır, zamandan tasarruf sağlar, etrafı kirletmez, güvenli ve şıktır. Kettle, her mutfağa uyacak şekilde çeşitli renk ve tasarımlara sahiptir.

Yoğun hayatımızda zaman kazanmak için bir tost makinesi sahip olunması gereken bir başka cihazdır. Kimse sabahları vakit kaybetmek istemez ve bir tost makinesiyle buna gerek kalmaz. Fonksiyonel özellikleriyle ön plana çıkan tost makineleri sayesinde pratik ve lezzetli tarifler hazırlayabilirsiniz.  Ekmek kızartma makinesi bu alana dahildir. 2 dilim, 4 dilim, değişen dilim kalınlıkları ve yeniden ısıtma dahil olmak üzere geniş bir işlev yelpazesiyle ekmek kızartma makinesi, sahip olunması gereken çok kullanışlı bir cihazdır.

Bir başka kullanışlı mutfak aleti ise blenderdır. Karıştırıcılar, smoothie yapmaktan buz kırmaya kadar pek çok kullanım alanına sahiptir ve aslında karıştırıcılar, hamur yoğurma dışında, gıda işlemcilerinin daha küçük ölçekte de olsa yapabildiği işlevlerin çoğunu yapabilir.

Evde çok fazla hamur işi yapıyorsanız, bir  mutfak robotuna veya miksere ihtiyacınız olacak demektir. Bir mikser, ekmek, kek, turta, cheesecake ve evde pişirmenin gerektirdiği diğer birçok görevi yapmak için harikadır. Mikser, çırpıcı ile uzun süre uğraşarak hazırlayabileceğiniz yemekleri daha pratik bir şekilde yapabilmenizi sağlar. Çırpıcı ucuyla birbirinden lezzetli tatlılar hazırlayabilir, krem şanti çırpabilir ya da çorbanızın topaklanmaması için karıştırabilirsiniz. Yoğurma aparatı ise hamurlarınızı sizin için yoğurur. Pratik kullanımlar için tercih edilen rondolar sayesinde de yemeğin soğanını rendeleyebilir, saniyeler içerisinde domates suyu hazırlayabilirsiniz. Üstelik elinizi dahi kirletmenize gerek kalmaz. Paslanmaz doğrayıcı bıçağı ve geniş doğrayıcı haznesi ile pratik ve hızlı kullanım için ideal. Küçük tasarımları sayesinde mutfak tezgahınızda yer kaplamayan renkli rondoların sahip olduğu paslanmaz bıçaklar, bulaşık makinesinde yıkanmaya da uygundur. Kettle alırken ihtiyaçlarınıza uygun büyüklükte bir model seçmenizde fayda vardır. Susuz çalışmayı önleyen sistemiyle mutfakta emniyet koruması sağlar. Ayrıca su ısındığında otomatik olarak kapanması, susuz çalışmaması gibi özellikler güvenliğinizi sağlamanıza yardımcı olabilir. Çeyizlerin olmazsa olmazlarından su ısıtıcılar sayesinde uzun süre beklemek zorunda kalmayacaksınız. Yemek hazırlamak, çay demlemek ya da temizlik yapmak için ihtiyaç duyacağınız sıcak suyu saniyeler içerisinde hazırlayabilirsiniz.

Belki güne başlamak için taze meyve suyunu seviyorsunuz, öyleyse bir meyve sıkacağınıza ihtiyacınız var. Meyve sıkacağı, diğer küçük mutfak cihazlarınızla uyum sağlamak için çeşitli renklerde gelir.

Eğer bir kahve tutkunuysanız, bir kahve makinesine ihtiyacınız olacak. Hangi kahve türünü tercih ederseniz edin, onu yapacak bir makinemiz var. Espresso, kapuçino, filtre kahve türk kahvesi gibi çeşitleri kahve makinesi yapabilir. Satın alacağınız kahve makinesine karar verirken mümkün olduğunca fazla kapasitede kahve yapıyor olmasına dikkat edebilirsiniz. Kahve makinesi gibi pratik ve tek tuşla çalışan ürünler kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca yavaş pişirme özelliğine sahip modellerle bol köpüklü kahveler hazırlayabilirsiniz. Kahveniz hazır olurken başka işlerinizle ilgilenebilmek içinse size uyarı veren modelleri inceleyebilirsiniz.

Bunlar en yaygın küçük mutfak aletleridir ve onlarsız hiçbir mutfak tamamlanmış sayılmaz.

Küçük Mutfak Aletleri Nasıl Düzenlenir?

Her şey gerçekten kullanımla ilgili ve bu bireysel tercihinize bağlıdır. Örneğin, güne taze kahve içmeden başlayamıyorsanız, kahve makinenizin kolayca erişilebilir olması gerekir. Belki çay sizin üstünüzdür, bu durumda öne çıkması gereken çay makinesi veya çaydanlıktır. Kendinize ya da ev hediye olarak sevdiklerinize alabileceğiniz çay makineleri sayesinde, daha az enerji harcayarak lezzetli çaylar demleyebilirsiniz

Kendi alışkanlıklarınızı ve düzenli olarak hangi aletleri kullandığınızı biliyorsunuz, bunlar mutfakta sürekli sergilenmesi gerekenler. Sadece ara sıra kullanılan diğerleri, güvenlik için güç kablosu cihazın etrafına sarılarak düzenli bir şekilde bir dolapta saklanmalıdır.

Küçük Mutfak Aletleri Nereden Alınır?

Mağazalar ve internette pek çok çeşit bulunmaktadır ve doğru cihazı en iyi fiyata bulmak zor olabilir. Markapia’da, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm küçük mutfak aletleri ve mutfak gereçlerini mümkün olan en düşük fiyata bulabilirsiniz. Ürünlerimiz hayatınızı kolaylaştırmaya ve mutfak tasarımınıza ve yaşam tarzınıza uyup uymadıklarını görmenize olanak tanıyacaktır.

Tüm Markapia ürünleri, fiyat eşleştirme taahhüdümüzle gelir ve bu, mutfak gereçlerinizi başka bir yerde daha ucuz bulma konusunda asla endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Markapia.com adresinde tüm küçük mutfak eşyaları yelpazemize bir göz atın.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.