Vintage Modası ve Sürdürülebilir Moda Konseptleri

Vintage Modası ve Sürdürülebilir Moda Konseptleri

 

Vintage Modası ve Sürdürülebilir Moda Konseptleri

Sürdürülebilir moda konseptleri sayesinde giyim kuşamı daha çevreci bir noktaya taşımak mümkün mü? Bu moda anlayışı aslında ne? Neden sürdürülebilir moda yaklaşımını benimsemek gerekir? Bütün sorulara cevap verirken moda konseptleri ile beklentilere cevap verecek sonuçlar elde edebiliriz.

Kıyafet tüketicileri olarak genellikle kalite, marka ve fiyata odaklanırız. Ama bir kısmımızın da çevreci yaklaşımlara sahip olduğunu ifade etmek gerekir. Peki, sürdürülebilir moda konseptleri ne anlama gelir?

Sürdürülebilir Moda ve Amaç

Sürdürülebilir moda, bilinçli tüketiciler topluluğuna dönüşmek adına tercih etmemiz gereken bir yaklaşım. Ürünlerin yerlileşmesi olarak da düşünebileceğimiz bu husus aslında kullanım ömrünü uzatmak şeklinde de tanımlanır. Yani moda daima geçerli ve zamansız bir şekle bürünmekte.

Moda ürünlerinin eskimemesi ve kullanılan unsurların markaları ne olursa olsun sürekli bir şekilde modaya dönüşmesi muhtemel olur. İhtiyaç olmayanın satın alınmaması ve satın alınanın da sürdürülebilir bir şekilde kullanılması bu moda anlayışının temelini teşkil ediyor. Çevremizde yaşanan atık miktarının azaltılmasını sağlamak adına gerekli olan sürdürülebilir modayı her şartta tercih etmeliyiz. Çünkü moda diye tükettiğimiz pek çok ürün uzun vadede kullanılmazken çevrenin ciddi anlamda kirlenmesini de tetikliyor. . Peki, sürdürülebilir moda kapsamında hangi tarzları benimseyebiliriz?

Vintage

Sürdürülebilir moda anlayışlarının en önemli seçeneklerinden bir tanesi olan Vintage, her dönem kaliteli bir yaklaşım sergiliyor. Kıyafetlerin eskimesi bir yana sürekli güncel kalması söz konusu. Üstelik eskiye dair bakış açısını olumlu anlamda ön plana çıkaran vintage sayesinde tarz olmak adına yeni kıyafetlere de ihtiyaç kalmıyor.

Sürdürülebilir moda anlayışını tercih eden herkes gibi finansal olarak varlıklarını harcamak istemeyenlerin de tercihi bu konsept olmalı. Vintage eski ya da eskiye dair olarak düşünülse de modern bir moda anlayışının da temeli. Bu anlayışla hareket ederek sürdürülebilir moda yaklaşımını tercih etmek şart.

Retro

Tüketicilerin önemli bir kısmı farklı tarzlarla kalite hissini ön planda tutma amacı güdüyor. Ancak hangi stilin daha değerli olduğunu bilen kişi sayısı oldukça az. Retro tercih edenler azınlıkta olanlar. Görsel anlamda kusursuz olması kadar sürdürülebilir moda yaklaşımını da desteklemesi adına retronun özel olduğunu ifade edebiliriz.

30 hatta 40 yıl öncesine ait moda yaklaşımlarını sürdürülebilir şekilde tarzınıza entegre etmek Retro tercihinin en özel yanı. Siz de satın aldığınız kıyafetleri uzunca bir süre kullanmak ve sürekli tarz kalmak istiyorsanız Retro ile size özel bir yaklaşım sergilemeye özen göstermelisiniz.

Sürdürülebilir Moda Bize Neler Katar?

Moda, güzel olanı tercih etmek şeklinde düşünülebilir. Ancak modanın sadece güzellik değil aynı zamanda fiyat ve kullanışlılık açısından da ideal olanı tercih etmek gerek. İnsan ve bir tüketici olarak sürdürülebilir moda yaklaşımlarını tercih etmek adına bizi bekleyenleri değerlendirmek gerek.

Sürdürülebilir moda eldekini ya da ele geçecek olanı doğru bir şekilde kullanmak anlamı taşır. Bu mantıktan hareketle gardırobunuzda eskidiğini düşündüğünüz bir kıyafetin aslında eski olmaması ve farklı tarzlarla kullanılabilir noktaya ulaşması sürdürülebilir moda ile açıklanmaktadır.

Tüketicilerin sürdürülebilir moda ile beklentilerine ideal cevap alabilmeleri ve finansal noktada kaynak israf etmemeleri söz konusu. Kıyafetlerim de çok eskidi! yaklaşımıyla sürekli tüketmek atıkların dağ gibi büyümesine yol açar. Üstelik finansal olarak da ciddi problemlere neden olabilir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.