Sütyen Modelleri ve Özellikleri

Sütyen Modelleri ve Özellikleri

İç giyim ürünleri bir kadın için rahat hissetmenin ilk anahtarı. Kıyafetlerin üzerinizdeki duruşunu bile etkileyen iç giyim ürünlerinin konforlu hissettirmesi kritik. Kadınlar için önemli bir ihtiyaç olan sütyen takımlarını alırken dikkat etmeniz gerekmektedir. Sütyen alırken birçok özelliği düşünülmeli ve gözden geçirmelisiniz. Doğru bir sütyen seçimi yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Sütyenin formları, renkleri, desenleri ve iç özellikleri rahatlığınızı etkileyen başlıca konulardır. Birçok sütyen çeşidi mevcuttur ve bunların birbirinden farklı isimleri vardır. Sütyen çeşidinizi seçtikten sonra renk ve tasarım detaylarını düşünebilirsiniz. Transparan, tül ve dantel gibi dekolteli çeşitleri olan iç çamaşırlarını zevkinize göre alabilirsiniz.

Alacağınız sütyeni araştırırken birçok sütyen modeliyle karşılaşacaksınız. Hangisinin sizin için doğru sütyen modeli olduğunu ise ilk bakışta anlamıyor olabilirsiniz. Fiziksel mağazalarda ürüne dokunup fikir sahibi olabilirsiniz fakat internetten alışveriş yapacaksanız bu deneyimi ne yazık ki yaşayamıyorsunuz. Bu yüzden ürün açıklamalarını iyi okumanız, sütyen modellerini ve isimlerini iyi bilmeniz hayat kurtaracaktır.

 

markapia-kadın-sütyen-modelleri

Sütyen Modelleri ve İsimleri

Sütyenler; formuna, kumaş çeşidine, destek düzeyine ve yardımcı materyaline göre çeşitlere ayrılmaktadır. Kimi sütyen modellerinin iç dolgusu daha kalın olurken kimisi çok incedir ve dolgusuzdur. Sütyen alırken tüm özellikleri incelemeniz ve öyle karar vermeniz daha iyi olacaktır. Sizin için en doğru modelin hangisi olduğunu ararken kendinize birkaç soru sormalısınız. Örneğin, daha hacimli görünen göğüsler mi istiyorsunuz? Yazın terletmeden giyebileceğiniz rahat ve ince sütyen modelleri mi arıyorsunuz? Ne istediğinizi tam olarak bildikten sonra sütyen modellerini incelemeye ve en doğru sütyen modelini bulmaya başlayabilirsiniz.

 

Push Up Sütyen

Push up sütyenler destekleyici özelliği bulunan sütyen modelleridir. Destekli sütyen olarak da isimlendirilen bu sütyen modellerinin yan ve ön taraflardan iç dolgusu bulunur. Hem göğüsleri desteklemede hem de hacim vermede etkilidir. Push up sütyenlerin full dolgusu bulunurken, yarı destekli push up sütyenlerin yarım dolgusu bulunur. Dolgusuz sütyenlerin ise iç dolgusu bulunmaz. İçi duble dolgulu olan modelleri de bulunur ve bunlara double push up sütyen denir. Tercihinize ve rahatlığınıza göre bu sütyen modellerinden birini seçebilirsiniz.

Balenli Sütyen / Balensiz Sütyen

Balenli sütyenler göğüslerinizi destekler ve dik durmasını sağlar. Göğüslerin hemen altından çevreleyen ince demir veya plastik çubukları bulunur. Alt taraftan göğüslerinizi destekleyerek hacimli ve dik görünmesini sağlar. Göğüs duruşunuza önem veriyorsanız bu sütyen modellerini düşünebilirsiniz.

Toparlayıcı Sütyen

Toparlayıcı sütyenler göğüslerinizi tam şekilde sararak toparlar ve göğüslerinizin daha küçük görünmesini sağlar. Aşırı büyük göğüslerinizin olduğunu düşünüyorsanız ve bundan rahatsızsanız bu modelleri düşünebilirsiniz.  

Straplez Sütyen

Şık abiye elbiselerin altından giyilebilecek sütyen modeli arıyorsanız straplez sütyenleri tercih edebilirsiniz. Askıları çıkarılabilen rahat kullanımlık straplez sütyenler kullanışlı olması ile öne çıkıyor. Askısız elbise ve abiyeleri giyecekseniz straplez sütyenler kurtarıcınız olacaktır.

açık-renk-sütyen-takımı

Bralet Sütyen

Bralet sütyenler dolgusuz ve rahat sütyen modelleridir. İnce ve esnek bir yapısı vardır, bu sebeple bahar aylarında giyilmek için iyi bir tercihtir. Alttan destekli olan seçenekleri de mevcuttur. Büstiyer tarzında olan braletler dış giyim parçalarıyla da kullanılabiliyorlar. Blazer ceket ve geniş salaş gömleklerin altından giyerek şık bir stil çizebilirsiniz.

Lotus Sütyen

Lotus sütyenler göğüsleri toparlar ve yuvarlak form kazandırır. Genelde dolgusuzdur ve askıları çıkarılabilir. Büyük göğüsleri tamamen sarar ve rahat hissettirir. Askılarını çıkararak straplez gibi kullanabilirsiniz.

Sporcu Sütyeni

Spor yaparken kullanılan sporcu sütyenleri, daha rahat ve özgür hareket etmenizi sağlar. Göğüslerinizi toparlar ve hareketleri minimize ederek daha iyi spor yapabilmenize yardımcı olur. Esnek ve dayanıklı özelliktedir. Farklı renk ve tasarımlarıyla size geniş bir seçim yelpazesi sunar.

En çok bilinen ve kullanılan sütyen modellerini sizler için sıraladık. Fakat bunların dışında da sütyen modelleri vardır. Emzirme sütyeni, balkonet sütyen, mikrofiber sütyen, lazer kesim sütyen modellerini de incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Sütyen Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sütyen takımı alırken dikkat etmeniz gereken birçok özellik bulunmaktadır. Hiçbir kadın gün boyu rahatsız edici sütyenler ile dolaşmak istemez. Konforlu ve rahatsız etmeyen bir sütyen tercih ederek gününüzü güzel geçirebilirsiniz.

  • Sütyenin bedeninize tam ve doğru şekilde oturduğundan emin olun. Aşırı dar kalıplar sizi sıkar ve rahatsız eder. Büyük sütyen kalıpları kötü bir duruş sergiler ve göğüslerinizi desteklemeyerek düşük kalmasına neden olabilir.
  • Sütyen ipini doğru ayarlayın. Fazla sıkılmış sütyen askıları arka kısmın yukarı çekilmesine sebep olur. Gevşek bırakılmış sütyen askıları ise sürekli sarkar ve rahatsız hissettirir.
  • Sütyen alırken önceliğinizi iyi belirleyin. Bir sütyende aradığınız şey hacim vermesi ise destekli ve dolgulu sütyen modellerine yönelebilirsiniz. Eğer rahatlık arıyorsanız, bralet, lotus ve balensiz sütyenleri tercih edebilirsiniz.
  • Kaliteye dikkat edin. Sütyenin kaliteli olması, kumaş özelliğinin, iç dolgusunun ve balenlerin düzgün olması çok önemli. Eğer balenler göğsünüze batıyorsa sizi rahatsız edebilir.

 

Sütyen Ölçüsü Nasıl Alınır?

Doğru sütyen ölçünüzü bilmiyorsanız elinize bir mezura alarak ölçünüzü bulmaya başlayabilirsiniz. Bunun için önce göğsünüzün alt kısmından mezura dolayın ve işte çıkan sayı sizin sütyen beden ölçünüz. Sütyen ölçüleri, 75-80-85 gibi beşerli olarak ilerler. Ölçünüz 74 gibi bir sayı çıkmışsa bunu yuvarlayıp 75 ölçüsü olarak düşünebilirsiniz. Ölçmeniz gereken bir de cup ölçüsü bulunuyor. Cup ölçüsü A, B, C gibi alfabetik isimlendirilir. Cup ölçünüzü bulmak için göğsünüzün en geniş yerinden ölçü almanız gerekmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.