Renk Uyumu için 4 Tüyo

Renk Uyumu için 4 Tüyo

 

Giyimden ev dekorasyonuna, görsel tasarımdan günlük rutin işlerimize kadar renkler her alanda karşımıza çıkıyor. Yapılan işlerin göze cazip gelmesi ve kombinlerimizin uyumlu görünmesi için renklerin dilini anlamak ve onları doğru bir şekilde birleştirmek estetik açıdan kilit önem taşıyor. Her renk güzeldir ve kişisel zevklerin tercihi tartışılmaz elbette. Fakat, farklı renkleri birleştirmek ve çoklu renk kullanmak kimi zaman riskli ve zorlayıcı olabiliyor. Doğru renkleri bir araya getirmek konusunda alacağınız ufak tüyolar, kombin yaparken renk uyumunu yakalamada size kolaylık sağlayacaktır. Renk seçimlerinde en büyük yardımcınız ise renk çemberi olacak. Aşağıda sizin için renk kullanımı konusunda bilinen büyük tüyoları ve tavsiyeleri sıraladık.

 

  • Tek Renk Kombinleri (Monokrom)

Monokrom kombinler en basit tanımıyla tek bir rengi kullanarak yapılan kombinlerdir. Siz de en sevdiğiniz veya kendinize en çok yakıştırdığınız renge bürünüp monokrom bir stil çizebilirsiniz. Kural oldukça basit; tek renk. Kırmızı renk kombin yapacaksanız kırmızının tonlarını tamamlayıcı olarak kullanmalısınız. Kendinizi siyah veya beyazla sınırlamayın ve cesur tercihler yapın. Tek rengin verdiği sadelik ve karmaşadan uzak olan görünüm size ayrı bir şıklık katacaktır.

  • Üçlü Renk Armonisi

Renk çemberinde paralel renkleri birleştirme yöntemi sıkça kullanılır. Çemberde birbirine eşit uzaklıkta eşkenar üçgen oluşturacak şekilde noktalar belirleyin ve bu noktaların denk geldiği renkleri kullanarak üçlü renk kombinlerinizi oluşturun. Örneğin, mor, turuncu ve yeşil renkler üçlü kuralına uyan uyumlu renklerdir.

  • Zıt Renkler ile Kontrastı Yakalayın

Renk tekerleğinde bir rengin tam karşısında bulunan renk tamamlayıcı zıt renktir. Mavi-turuncu, mor-sarı ve yeşil-kırmızı, renk çarkında karşılıklı bulunan tamamlayıcı renklerdir. Zıt renkleri kullanarak canlı bir kontrast yaratabilir ve dikkat çekici kombinler oluşturabilirsiniz.

  • Kurtarıcı Nötr Renkler

Siyah, beyaz ve gri renkler her renkle uyum sağlayabilen nötr renklerdir. Kimi zaman kurtarıcı olarak kombinlemelerde büyük kolaylık sağlayan nötr renkleri, diğer renklerle birlikte kullanabilirsiniz. Bu üç rengin dışında; taba, haki ve fildişi gibi renkler de nötr olarak kabul görür. Diğer renkler ile kolayca eşleşebilen ve uyum sağlayan nötr tonlar sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

Bazen doğru parçaları birleştirirken doğru renk uyumunu yakalayamıyoruz veya göz ardı edebiliyoruz. Kombinlerinizde doğru parçalar kadar doğru renkleri bir araya getirmeye de dikkat edin. Doğru renk armonisi ile stilinizi renklendirin.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.