ERKEK GÖMLEK SEÇİMİ NASIL OLMALI?

21 ARALIK 2020
Erkek Gömlek Seçimi Nasıl Olmalı?

Genel olarak gömlek vücuda nasıl oturmalıdır?

Vücudunuzun yapısına gelmeden önce her yapıda vücut için erkek gömleği seçmenin ortak noktalarına bir göz atalım:

– Omuzlarda kol ve gövde arasındaki dikiş kısmı, omzun tam bitimine denk gelmeli.

– Tüm düğmeler bağlandığında boyun ve yaka arasına iki parmağınızı sıkıca sokabilmelisiniz.

– Gömlek üzerinizdeyken kollarınızı rahatça iki yana kaldırabilmelisiniz.

– Gömlek bel bitimi, bel kemiğinizin çıkıntılarının hemen altına denk gelmelidir.

Gömlek yakası nasıl belirlenmelidir?

Sivri, yaygın, düğmeli veya çıkabilen gömlek yakaları gömleklerin farklı modellerinde mevcuttur. Geniş suratlı, iri erkekler sivri ve uzun yaka, uzun boylu erkekler için ise yaygın yaka modelleri öne çıkar. Özellikle kısa boyluysanız yaygın yaka kullanmayın.

 

Gömlek seçerken bunlardan kaçının

 

Nasıl bir vücut yapınız olursa olsun kolları sıkıca saran gömlekleri tercih etmeyin. Sıkı kollu gömlek size olduğunuzdan daha kilolu veya zayıf gösterir ve yırtılma riski her zaman vardır. Asla kısa bir gömlek almayın. Pantolon üzerinden belinizi gösterme ihtimaline karşı dikkat edin. Bir anda vücudunuzun oranı, görüntüsü değişecektir. Son olarak takım elbise veya ceket alına giyeceğiniz gömlekleri sakın baskılı almayın; toplantılarda tüm ciddiyetinizi kaybedebilirsiniz. Çizgili gömlek, desenli gömlek ve düz gömlekler size uygun seçimler olacaktır.

Gömleğin rengini belirlerken

Lacivert, gri, kahve takım elbise veya ceket altına giymek için, resmi yemekler, buluşmalar, davetler için beyaz gömlekleri tercih edin. Kadife, kanvas, toprak rengi pantolonlar üzerine ceketsiz giyim için siyah renkli gömlek tercih edebilirsiniz. Sosyal ortamlar, yaz mevsimi, dost davetleri ve düğünler için lila ve açık pembe tonları, daha smart casual bir görüntü içinse açık mavi gömlek rengini tercih edebilirsiniz. Çok zorda kalmadıkça enine çizgili gömlek giymemenizi tavsiye eder, boyuna çizgili gömlekleri ise çoğu zaman rahatlıkla kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

 

https://www.markapia.com/erkek-gomlek

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.