İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

30 Ocak 2020
İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

İş görüşmesinde hareketlerinizden seçtiğiniz kıyafete kadar pek çok farklı detayın işe alınmanız noktasında etkili olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle özellikle kıyafet seçiminizi titizlikle yapmanız artı 1 puan kazanmanızı sağlayabilir. Peki, iş görüşmesine giderken ne giymeli ya da nelerden uzak durmalı? Sizler için bazı önerilerimiz olacak. Bu önerileri dikkate almanızın faydasını muhakkak görürsünüz.

Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle renk seçiminden başlayalım. Son derece yaygın şekilde yapılan hata siyah renkli kıyafetlerin tercih edilmesi oluyor. Siyah renkli kıyafetler iş görüşmelerinde gereksiz bir resmiyet ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Tercihinizi koyu renklerden yana yapabilirsiniz. Ancak lacivert ya da koyu mavi gibi tonlara yönelmenizde fayda var. Bununla birlikte kahverengi rengin pek tavsiye edilmediğini de belirtelim. Kahverengi de kasvetli ve sıkıcı bir hava yaratmanıza sebebiyet verebilir. Krem ya da beyaz gibi parçaları kombinde kullanabilirsiniz. Ancak baştan aşağıya bembeyaz ya da bej rengi bir kombin ile iş görüşmesine gitmeyin.

Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Kadınlar için kıyafet seçimi etek ceket ya da pantolon ceket kombini olabilir. Mevsime uygun olarak içinize daha kesin bir kazak, gömlek ya da tişört giyebilirsiniz. Ancak seçtiğiniz kazak modelinin balıkçı yaka ya da sıfır yaka değil v yaka olmasına dikkat edin. Böylelikle çok daha profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz. Spor ayakkabı giymek yerine topuklu ayakkabı giymeniz daha doğru olur. Abartılı yükseklikte topuklu ayakkabılardan da bir o kadar uzak durmanız gerekiyor.

Erkekler için iş görüşmesinde en uygun kıyafetlerin başında takım elbiseler geliyor. Ancak takım elbise giymek dışında farklı seçenekleriniz de var. Örneğin kumaş pantolon üzerine gömlek giyebilir ve onun da üzerine v yaka biye süveter ya da kazak giyebilirsiniz. Mutlaka kravat takmanız gerekmiyor fakat desenleri çok baskın kıyafetleri tercih etmemeniz de önem taşıyor.

Peki, Ya Aksesuar?

Aksesuarda kesinlikle abartıya kaçmamalısınız. Zarif ve küçük bir küpe ile kolye takımı tercih edilebilir. Çok abartılı aksesuarlar nahoş bir görünüm sergilemenize sebebiyet verebilir. Bu nedenle aksesuar tercihinizi de dikkatli bir şekilde yapmanız size artı 1 puan kazandırır.

İndirimdekiler İndirimdekiler
Blog Son Eklenenler Blog Son Eklenenler
 • Erkek Gömlek Seçimi Nasıl Olmalı?
  Erkek Gömlek Seçimi Nasıl Olmalı?

  Vücudunuzun yapısına gelmeden önce her yapıda vücut için erkek gömleği seçmenin ortak noktalarına bir göz atalım:

 • Kısa Boyluların Desen Seçimi
  Kısa Boyluların Desen Seçimi

  Kısa boylu kadınlara yönelik kıyafet desen seçimi..

 • Dikdörtgen Vücut Tipi Çamaşır Seçimi
  Dikdörtgen Vücut Tipi Çamaşır Seçimi

  Dikdörtgen vücut tipi fazlalıkların ve vücut eğriliğinin olmadığı bir vücut tipidir. Adı üstünde dikdörtgen!

 • Elma Vücut Tipi Çamaşır Seçimi
  Elma Vücut Tipi Çamaşır Seçimi

  Gerçekten elmaya benzeyen bir vücut tipidir. Şöyle ki üst beden kalın, alt beden incedir. Yani üst ve alt beden arasında bir orantısızlık vardır.

 • Üçgen Vücut Tipi Çamaşır Seçimi
  Üçgen Vücut Tipi Çamaşır Seçimi

  Son yıllarda en çok sevilen ve olması istenilen vücut tipi üçgendir.

 • Kum Saati Vücut Tipi İç Çamaşır Seçimi
  Kum Saati Vücut Tipi İç Çamaşır Seçimi

  Kusursuza yakın diyebileceğimiz bir vücut tipidir. 90-60-90 diye tabir edilen vücut ölçülerine sahiptirler. Kum saati gibi bir vücutları olduğu için bedenleri 36-24-36 şeklindedir. İsminden de anlaşıldığı üzere adeta kum saati şeklinde diyebiliriz.

 • Kotta Renk Seçimi Nasıl Olmalı?
  Kotta Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

  Günümüzde birden fazla renk seçeneğine sahip kot tarzı bulabilmek mümkün.

 • Kotta Bel Yüksekliği Nasıl Olmalı?
  Kotta Bel Yüksekliği Nasıl Olmalı?

  Kotunuzun bel yüksekliği görünümden daha fazla rahatlığınız adına önem taşımaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.