İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

İş görüşmesinde hareketlerinizden seçtiğiniz kıyafete kadar pek çok farklı detayın işe alınmanız noktasında etkili olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle özellikle kıyafet seçiminizi titizlikle yapmanız artı 1 puan kazanmanızı sağlayabilir. Peki, iş görüşmesine giderken ne giymeli ya da nelerden uzak durmalı? Sizler için bazı önerilerimiz olacak. Bu önerileri dikkate almanızın faydasını muhakkak görürsünüz.

Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle renk seçiminden başlayalım. Son derece yaygın şekilde yapılan hata siyah renkli kıyafetlerin tercih edilmesi oluyor. Siyah renkli kıyafetler iş görüşmelerinde gereksiz bir resmiyet ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Tercihinizi koyu renklerden yana yapabilirsiniz. Ancak lacivert ya da koyu mavi gibi tonlara yönelmenizde fayda var. Bununla birlikte kahverengi rengin pek tavsiye edilmediğini de belirtelim. Kahverengi de kasvetli ve sıkıcı bir hava yaratmanıza sebebiyet verebilir. Krem ya da beyaz gibi parçaları kombinde kullanabilirsiniz. Ancak baştan aşağıya bembeyaz ya da bej rengi bir kombin ile iş görüşmesine gitmeyin.

Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Kadınlar için kıyafet seçimi etek ceket ya da pantolon ceket kombini olabilir. Mevsime uygun olarak içinize daha kesin bir kazak, gömlek ya da tişört giyebilirsiniz. Ancak seçtiğiniz kazak modelinin balıkçı yaka ya da sıfır yaka değil v yaka olmasına dikkat edin. Böylelikle çok daha profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz. Spor ayakkabı giymek yerine topuklu ayakkabı giymeniz daha doğru olur. Abartılı yükseklikte topuklu ayakkabılardan da bir o kadar uzak durmanız gerekiyor.

Erkekler için iş görüşmesinde en uygun kıyafetlerin başında takım elbiseler geliyor. Ancak takım elbise giymek dışında farklı seçenekleriniz de var. Örneğin kumaş pantolon üzerine gömlek giyebilir ve onun da üzerine v yaka biye süveter ya da kazak giyebilirsiniz. Mutlaka kravat takmanız gerekmiyor fakat desenleri çok baskın kıyafetleri tercih etmemeniz de önem taşıyor.

Peki, Ya Aksesuar?

Aksesuarda kesinlikle abartıya kaçmamalısınız. Zarif ve küçük bir küpe ile kolye takımı tercih edilebilir. Çok abartılı aksesuarlar nahoş bir görünüm sergilemenize sebebiyet verebilir. Bu nedenle aksesuar tercihinizi de dikkatli bir şekilde yapmanız size artı 1 puan kazandırır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.