Giysiler Nasıl Yıkanır?

Giysiler Nasıl Yıkanır?

Giysiler Nasıl Yıkanır?

Çamaşırlar kaç derecede yıkanması gerektiği her zaman kafa karışıklığına yol açmıştır.  Doğru sıcaklıkta yıkanan çamaşırlar çok daha uzun ömürlü kullanılır. Bu nedenle hangi kıyafeti kaç derece yıkamalıyız sorusuna cevap bulmak çok önemlidir.

Dünya geneli incelendiğinde insanların %60’ının çamaşırları sıcak suda yıkadığını görebiliriz. Üstelik insanlar hem bütçelerine hem de doğaya zararlı olduğunu bilmeden bunu yapıyorlar. Oysa ki çamaşırların sıcak suda yıkanması zannettiğiniz kadar da yararlı değil. Bu konuda yapılan araştırmalar doğrultusunda birçok kişinin soğuk suda çamaşır yıkamaya başlayacağından eminiz.

Sıcak Su Zannedilen Kadar Etkili Değil

Annelerimiz, anneannelerimiz çamaşırları hep sıcak suda yıkar. Hatta inatçı lekeleri olan çamaşırlar bir gece önceden sıcak suya konulurdu. Bu sayede kirin daha kolay çıkacağına inanılırdı. Bu nedenle neredeyse hepimiz çamaşırları yüksek sıcaklıkta yıkamaya meyilliyiz. Ancak çamaşırları sıcak suda yıkamak zannedilen kadar da yararlı değil.

Ev işlerinde çok fazla israf yapılıyor. Yapılan bu israflarda doğaya ciddi zararlar veriyor. Ancak hiçbir ev işi çamaşırların sıcak suda yıkanması kadar doğaya zarar vermiyor. Suyu ısıtmak için tek bir yıkamada %75 oranın enerji harcanıyor. Bu da hem enerji israfına hem de para israfına neden oluyor. Son Tüketici Raporu’na göre çamaşırları soğuk suda yıkamak yıl içerisinde 180 TL kar elde edilmesini sağlıyor. Ancak bu tutar çamaşır yıkama sıklığına göre değişkenlik gösteriyor.

Sıcak Su Kıyafetlerin Ömrünü Kısaltıyor

Sıcak suda çamaşır yıkamanın bir diğer kötü yani kıyafetlerin ömrünü kısaltması. Sanılanın aksine sıcak su çamaşırların yıpranmasına neden oluyor. Bütçe ve doğaya verilen zararın yanında kıyafetlerin ömrünün de kısalması hepimiz için büyük bir dezavantaj. Kim en sevdiği kıyafetin sıcak su yüzünden 1-2 kullanımda yıpranmasını ister ki? Üstelik kıyafetlerimizi ne kadar uzun süre kullanırsak o kadar tasarruf elde etmiş oluruz. Çamaşırların çok kirli olmaması durumunda sıcak sudan uzak tutulması gerekiyor. Sıcak su çamaşırların renginin solmasını engellerken dokularının da yıpranmasına neden oluyor. Kıyafetlerimizin uzak süre dolaplarımızdaki yerini alması için soğuk su ile yıkamak şart.

Soğuk Suyla Çamaşır Yıkarken Deterjan Kullanımı

Soğuk su ile yıkamada kıyafetlerdeki kirin arındırılması için en önemli detay deterjan. Doğru bir deterjan seçimi yapmanız maksimum verim elde edilmesi için çok önemli. Bunun dışında deterjanın miktarını da doğru belirlemek gerekiyor.

Toz deterjanlar sıcak suda eriyen yapıdadır. Bu nedenle soğuk su ile yıkamada etkili sonuç alınamaz. Soğuk su ile çamaşır yıkarken mutlaka sıvı deterjan tercih etmeliyiz. Bunun yanı sıra az miktarda deterjan kullanılmamalı. Fazla deterjan kullanımı ise çamaşırların yeterince durulanamamasına neden olur. Dolayısıyla deterjanların üzerinde yazan talimatlara uygun bir şekilde deterjan koymak en doğru karar.

Çamaşırları Soğuk Su ile Yıkamanın Faydaları

Yukarıda bahsedilen veriler ve araştırmalar doğrultusunda konuyu aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  • Sıcak su zannedildiği kadar yararlı değil. Hem enerji kaynaklarının israfına hem de para israfına neden oluyor. Ancak soğuk ise ile çamaşır yıkamak bu enerjinin harcamamasını sağlıyor. Bu da para ve enerji tasarrufu anlamına geliyor.
  • Lekeler sadece sıcak su ile çıkmıyor. Soğuk su ile de inatçı lekelerden kurtulmak mümkün. Doğru deterjan seçimi ve doğru miktarda deterjan kullanımı ile çamaşırlardaki lekelerden kolayca kurtulmak mümkün.
  • Sıcak su çamaşırlara zarar veriyor. Yüksek sıcaklıkta yıkanan çamaşırların renklerinde solma, boyutlarında çekme ve yapılarında yıpranma meydana gelir. Daha uzun ömürlü kıyafetler kullanmak için çamaşırlarımızı soğuk su ile yıkamalıyız.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.