2023 Çeyiz Listesi: Gelin Çeyizinde Neler Olmalı?

2023 Çeyiz Listesi: Gelin Çeyizinde Neler Olmalı?

2023 Çeyiz Listesi: Gelin Çeyizinde Neler Olmalı?

Çeyiz alışverişi gözünüzü korkutmasın. Sevdiğinizle birlikte yaşayacağınız evi tasarlamak ve ihtiyaçlarınız olanı önceden hazırlamak ev yaşamınıza renk getirecek. Peki 2023 yılında en çok alınan çeyiz ürünleri nelerdir? Mutlu bir geleceğe hazırlanırken hiçbir detayı atlamak istemiyorsanız, özenle hazırladığımız ayrıntılı çeyiz listesi ile çok rahatlayacaksınız. Detaylı çeyiz listesi bir yana, bu süreç boyunca dikkat etmeniz gereken tüm püf noktaları da yazımızda bulabilirsiniz! 

Her ne kadar çeyiz kelimesi eskide kalmış gibi görünse de evlenecek olan bir kızın eve sunacağı maddi katkı günümüzde hala oldukça önemli evlilik gelenekleri arasında yer alıyor. Üstelik artık çiftler çeyiz ve bohça gibi geleneksel mirasları gösteriş ve abartıdan uzak bir şekilde yapmayı tercih etseler de çeyiz denince değişmez bazı ürünler hala bu listenin olmazsa olmazları arasında yerini koruyor. 

Çeyiz Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeyiz alışverişine başlamadan önce iki liste hazırlamanız tavsiye ediliyor. Bunlardan ilki kendi yapacağınız çeyiz alışverişi listesi, diğeri ise çeyiz hediyesi listesi oluyor. Evlenecek çiftlere genellikle ailesi, akrabaları ve arkadaşları hediye almak istiyor. Hediye alırken onları en çok zorlayan konu ise alacakları hediyeye ihtiyacınız olup olmadığı oluyor. Bir çeyiz hediyesi listesi yaptığınızda hem hediye almak isteyenleri bu düşünceden kurtarıyorsunuz hem de evinizin ihtiyacını da karşılamış oluyorsunuz. Bu nedenle ihtiyacınız olan eşyaları ev hediyesi almak isteyen yakınlarınıza iletebilmek için ayrı bir liste oluşturuyorsunuz. Bu eşyaları hediye almadan önce size soran yakınlarınıza söyleyebiliyorsunuz.

Çeyiz alışverişini iki bölüme ayırabiliyorsunuz. Birinci bölüm beyaz eşya, yatak odası takımı gibi büyük kalemlerden oluşurken, ikinci bölüm diğer küçük ancak adet olarak fazla eşyalar oluyor. Alışverişe başlarken birinci bölümdeki büyük kalemlerden başlamak işinizi biraz daha kolaylaştırıyor.

Ayrıca çeyiz alışverişi sırasında oturacağınız evin büyüklüğünü de mutlaka hesaba katıyorsunuz. Çok beğendiğiniz oturma grupları ya da beyaz eşyaları alıp evinize getirdiğinizde size fazla yaşam alanı bırakmayabiliyor. Hatta bazı eşyalar odanıza sığmayabiliyor. Bu nedenle alışverişe başlamadan önce odalarınızın ölçüsünü alıp eşyaların ölçülerine göre karar vermeniz en doğrusu oluyor.

Çeyiz listesi oluştururken eşyalarınızı gruplandırmanız da büyük kolaylık sağlıyor. Mutfak eşyaları, yatak odası, oturma odası ve salon, banyo, elektronik eşyalar ve diğer ev eşyaları şeklinde gruplara ayırdığınızda hem liste oluşturmanız kolaylaşıyor hem de alışveriş sırasında zorlanmıyorsunuz. Günümüzde süslemeli ve el işi oymalı çeyizliklerin yerine daha çok bir evin temel ihtiyaçlarından oluşan çeyiz listesi hem Türk geleneklerinin devam etmesini sağlıyor hem de gelinler yuvalarında doya doya kullanacakları eşyaları önceden hazırlıyor. Peki günümüzün modern çeyiz listesinde neler yer alıyor? 2023 yılının en popüler çeyiz ürünleri nelerdir? Bu soruların cevaplarına birlikte göz atalım! 


Mutfak Eşyaları Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mutfak evin küçük bir bölümü gibi gözükse de yemek takımlarından baharatlıklara birçok eşyayı içinde barındırıyor. Bu nedenle en maliyetli ve çeyizinizde en çok eksiğin çıkacağı yer muhtemelen mutfak olacaktır. Tabi ki listeye ekleyecek ve çıkaracaklarınızı kendi ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz. İşte mutfak eşyalarından almanız gerekenler:Mutfak masası, mutfak sandalyeleri, perde, halı, günlük yemek takımı, misafir yemek takımı, misafir çatal bıçak seti, günlük çatal bıçak seti, günlük masa örtüsü, misafir masa örtüsü, çay kaşıkları, çay bardakları, günlük su bardakları, misafir su bardakları, kupalar, kahve fincanları, kadehler, sürahi.

Her ne kadar Türk geleneklerine göre yalnızca buzdolabını almak erkeğin sorumluluğunda olsa da müstakbel eşiniz ile tüm beyaz eşyaları ve küçük ev aletlerini birlikte almayı tercih edebilirsiniz. İşte yeni evlenecek olan çiftlerin ihtiyaç duyacağı mutfak beyaz eşyaları ve küçük ev aletleri; buzdolabı, bulaşık makinesi, fırınlar, set üstü ocaklar, aspiratörler olarak sayılabilir. Bunların haricinde mutfaklarda işlerimizi kolaylaştıracak mikser, airfryer fritöz, çay makinesi, tost makinesi, doğrayıcı gibi küçük ev aletleri de bulunur. Mutfak eşyaları dendiğinde sadece küçük eşyalardan bahsedilmiyor. Mutfakta kullanılan her şeyi bunun içine katabiliyorsunuz. Tencere, tava takımından yemek takımlarına ve buzdolabı gibi beyaz eşyalara kadar hepsini bunun içine alabiliyorsunuz.Mutfak eşyaları çok kapsamlı olduğu için en çok eksik çıkan çeyiz genellikle burada oluyor. Çünkü çok fazla küçük detay içeriyor. Bu nedenle detaylı bir liste hazırlamak çok fayda sağlıyor. Tencere Setleri


Çeyiz için mutfak eşyalarını hazırlarken pişirme ürünleri olarak adlandırılan eşyaları birinci önceliğe alabiliyorsunuz. Bunun içerisine sadece tencereler girmiyor. Normal ve düdüklü tencerenin yanı sıra tava ve sahan setini de buraya ekleyebilirsiniz.Diğer pişirme ürünleri olarak borcam çeyiz setini, cezve ve kek kalıpları gibi eşyaları da bu listeye yazabilirsiniz.

Çeyizlik Sofra ÜrünleriÇeyiz için hazırlayacağınız mutfak eşyaları listesinde en çok eşya bulunan grup sofra ürünlerinde oluyor. İrili ufaklı pek çok eşyayı içerisinde barındırıyor. Yemek takımları, bardaklar, çatal, kaşık ve bıçak takımları gibi eşyaları bu grubun içinde sayabiliriz. Klasik bir çeyiz yemek takımı içerisinde çorba kaseleri, düz ve çukur tabaklar ilk akla gelen ürünler olarak sayılabiliyor. Bunların yanında pasta tabakları, tuzluk ve karabiberlik gibi eşyalar da ekleniyor. Yemek takımları çoğunlukla 6, 12 ya da 24’lü takımlar halinde satılıyor. Burada seçim yaparken ne kadarlık ihtiyacınız olduğunu ve evinizde bunları saklamak için yer olup olmadığını düşünmeniz gerekiyor. İhtiyacınızdan fazlasını aldığınızda evinizde koyacak yer bulamayıp zorluk yaşayabiliyorsunuz. Kahvaltılık ürünleri de çeyiz listesine ekleyebiliyorsunuz. Kahvaltılık setler içerisine servis tabakları, reçel kaseleri, çay fincanları gibi eşyalar dahil edilebiliyor.

Sofra ürünlerinin tabak ve kaselerden sonraki başlıca ürünleri çatal, kaşık ve bıçak takımları yer alıyor. Bu takımlarda tıpkı yemek takımları gibi 6, 12 ve 24 kişilik olarak piyasada bulunuyor. Tercih yaparken daha çok yemek takımı ile aynı grupta olmasına dikkat ediliyor. Çeyiz listesine ekleyeceğiniz bir diğer takım bardaklar oluyor. Sofranızda kullanacağınız bardakları set olarak alabiliyorsunuz. Bunların arasında su bardakları, çay bardakları ve kahve fincanlarını dahil edebiliyorsunuz. Sofra ürünlerinde bunların yanında bir de yardımcı ürünler bulunuyor. Bunların arasında ekmek sepeti, baharatlık, sürahi, servis tepsisi gibi ürünler yer alıyor. Ayrıca masa örtüsü, peçetelik gibi ürünleri de unutmamanız gerekiyor.

Yatak Odası Çeyiz Seti Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yatak odası çeyiz listesi hazırlarken bazı dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Eşinizle birlikte sadelikten yanaysanız sadece ihtiyacınız olan yatak odası takımı ve gardıroptan oluşan bir dekorasyon yapabiliyorsunuz. Daha fazla saklama alanına ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız odanızın büyüklüğüne göre dolap ekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra yatak odası nevresimlerini unutmamanız gerekiyor. Yatak örtüsü, nevresim takımları, yastık ve yorgan, alez, battaniye ve pike takımları listenizde bulunması gereken eşyalar arasında yer alıyor.

Banyo Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?Çeyiz listesi hazırlarken banyoda kullanacağınız aksesuarları ve tekstil ürünlerini ekliyorsunuz. Banyo çeyiz takımı olarak piyasada çoğunlukla sabunluk, çöp kovası, diş fırçalığı ve banyo fırçası bulunuyor. Şık bir banyo hazırlamak için bu ürünler gerekli oluyor. Bunların yanı sıra paspas, havlular, bornoz takımı ve banyoda kullanmak için lifleri de eklemeyi unutmamanız gerekiyor. Eğer oturacağınız evde banyo dolapları bulunmuyorsa bunu da listenize eklemeniz daha sonra zor durumda kalmanıza engel oluyor.

Dekoratif tarza karar verin: Aklınızda belirli bir renk skalası veya dekorasyon tarzı olmadan alışverişe başladığınızda, birbirinden bağımsız eşyalar alma riski ortaya çıkar. Böyle bir durumda ev tamamen dizildiğinde uyumsuz bir görünüm elde edilir. Çeyiz alışverişine başlamadan önce evin farklı odaları için genel bir dekorasyon tarzı ve renk seçenekleri belirlenmelidir. Genel özellikler belirlendiğinde, onlarca renk ve tasarım açısından seçim yapmak daha kolay hale gelecektir. Alışveriş daha pratik şekilde ilerleyecek ve tüm çeyiz eşyaları bir araya geldiğinde estetik açıdan hoş sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Yukarıda çeyiz listesi oluştururken dikkat edilecekler neler olabilir elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık.Yazımızda belirttiğimiz eşyaları daha detaylı bir listede görüp, istediğiniz ekleme ve çıkarmaları yapmak isterseniz Ev & Yaşam kategorimize göz atabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin!

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.