Beden Ölçüsü Nasıl Alınır?

Beden Ölçüsü Nasıl Alınır?

Beden Ölçüsü Nasıl Alınır?

Beden ölçüsünü bilmek, kıyafet alışverişi sırasında kıyafetlerinizin üzerinizde nasıl duracağını belirleyen ölçülerdir. Bu noktada beden ölçüsünün doğru bilinmesi ile birlikte kıyafetlerinizin içinde kendinizi çok daha konforlu hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Vücudunuza göre çok daha büyük kıyafetler tercih etmek, hareket özgürlüğünüzün kısıtlanmasına neden olan bir etkendir. Bunun yanı sıra beden ölçülerinize göre küçük kalan kıyafetler ise cildinizin nefes almasını engellemektedir. Bu da vücut nem ve sıcaklık dengenizin bozulmasına neden olur. Ayrıca başkasının kıyafetlerini giymişsiniz gibi bir görünüm oluşacaktır. İşte tüm bunlar göz önüne alındığında birbirinden şık ve kaliteli kıyafetler arasından tercih yaparken vücut beden ölçülerinizi dikkate almalısınız. Şimdi gelin, tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Beden Ölçüleri Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Beden ölçüsü alınırken vücudun çeşitli kısımlarının ölçülmesi sağlanır. Bu noktada sırası ile aşağıdaki işlemler yapılmaktadır.

  • Göğüs ölçüsü için göğüs bölgesinin dışında kalan kısım ölçülmektedir.
  • Bel ölçüsü için kemer bölgesi ele alınır. Kemer bölgesinin çevresi ölçülmektedir.
  • Bacak uzunluğu genel olarak belden kalçaya ve ayak tabanına kadar olan uzunluk şeklindedir. Bacak uzunluğu ölçüsü her daim bel kısmı dikkate alınmaksızın gerçekleştirilebilir.

Beden ölçüsü genel olarak yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak alınmaktadır. Bu noktada vücudun ölçülerine en uygun olacak şekilde tercih gerçekleştirilmektedir. Genel olarak bu ölçüler standart bir şekilde ele alınmaktadır. Bu noktada vücuda göre yapısal farklılıklar meydana gelebilir.

Göğüs, basen ve bel vücudun en temel ölçüleridir. Bu üç bölge için en geniş alandan ölçümlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Basen ve bel ölçümü esnasında ayakta durarak bacaklarınızı birbirine yaklaştırmalısınız. Bu sayede başarılı bir ölçüm gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu bölgelerde yapılan ölçümler sonucunda santimetre ya da daha az bir uzunluk eklemesi yaparak kıyafetlerinizin üzerinizde nasıl duracağı ile ilgili fikir edinebilirsiniz. Bu sayede kıyafetlerinizde dar gelme, sıkma, bol gelme gibi sorunlar oluşmayacaktır. Göğüs, bel be basen ölçülerinizi tek başınıza son derece rahat bir şekilde alabilirsiniz. Kol, sırt ve bacak ölçülerinizi aldığınız sırada birilerinden yardım isteyebilirsiniz. Bu sayede en doğru sonuca ulaşırsınız.

Beden Ölçüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ölçüm sırasında bazı dikkat edilmesi gereken noktaları göz önünde bulundurarak son derece doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bunlardan ilki ölçüm aletini düzgün tutmak olacaktır. Bu doğrultuda ölçüm esnasında ölçüm aletinizi kaydırmamalısınız. Beden ölçünüzü eğer tek başınıza alıyorsanız hareket ederken bazı kaymalar meydana gelebilmektedir. Farklı sonuçlar elde etmenize ya da üstünüze oturmayan kıyafetler almanızın en önemli nedeni bu ölçüm yanlışlıklarıdır.

Beden ölçünüzü alırken birinden yardım istiyorsanız ölçüm sırasında kesinlikle kendinizi kasmamalısınız. Vücudunuzu rahat bırakmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ölçüm esnasında hareket etmemeniz de ölçümün en iyi şekilde alınmasını sağlar.

Beden Tablosu

Aldığınız beden ölçülerinize uygun parçalar tercih etmek için online alışveriş sırasında yayınlanan beden tablosuna göz atmalısınız. Bu sayede sizin için özel hazırlanan bu tablo ile kendi bedeninizi bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.