8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Hakların kazanılması ve cinsiyet eşitliğine yönelik ilk adımların atılmasıyla önemli bir tarih olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, uluslararası tanınan ve kabul edilen özel bir gündür. Her yıl kutlanan ve aynı zamanda anma yapılan bugünün manevi önemi kadınlar tarafından unutulmazdır. Hak edilen hakların alınması için süren uzun mücadelelerin kıvılcım noktası olan bugünün önemini hatırlatmak yerinde olacaktır. Aslında kıvılcım noktası yerine patlama noktası da diyebiliriz 8 Mart için. Çünkü kadınların eşit hak ve adalet arayışları daha da eskilere dayanmaktadır. Kadınlar uzun süre eşit olmayan maaşlara ve iş hayatında sınırlı bir alanda çalışmaya mecbur bırakılmışlardı. İşte, tüm bunları değiştirmek için başlayan bir dizi toplumsal hareketlerin en büyük başlangıç noktası 8 Mart oldu. Tarihsel anlamı büyük olan 8 Mart’ı günümüzde de kadınların ekonomik, sosyal, siyasal ve tüm alanlarda hak ettiği eşitlik düzeyine ulaşmaları için kutlamaktayız.

 

Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

8 Mart 1857’de ABD’nin New York kentinde bulunan bir tekstil fabrikasında başlayan mücadele büyük olaylar silsilesinin başlangıç noktası oldu. Dokuma fabrikasında binlerce kadın çalışan kötü ve ağır şartları protesto etmek için toplu greve başladı. Daha iyi şartlarda ve ücretlerle çalışmak isteyen kadınlar eşitlik istiyordu. Eylemde işçiler ve polis kuvvetleri arasında sert müdahaleler de oluyordu. Uzun süren eylemler sırasında hiç unutulmayacak acı bir olay yaşandı: Fabrikada çıkan büyük bir yangınla 129 kadın hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler büyük törenlerle defnedildi ve bu olay toplumda belki de hiç unutulmayacak bir iz bıraktı. Yıllar sonra Avrupa’da yapılan Uluslararası Kadın Konferanslarında sıklıkla hatırlatılarak 8 Mart’ın Kadınlar Günü olarak ilan edilmesi istendi. İlk zamanlar Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak da kutlanan 8 Mart, günümüzde Dünya Kadınlar Günü olarak birçok ülkede kutlanmaktadır.

 

Kadınlar Günü İçin Öneriler

8 Mart Dünya Kadınlar Günü hem ülkemizde hem de yurtdışında kutlanmakta ve anılmaktadır. Pek çok marka bugün için özel mesajlar yayınlayıp kampanyalar düzenlemektedir. Özellikle kadınları ön planda tutan ve çeşitli fırsatlar sunan markalar, çalışmalarına yaklaşık bir hafta önceden başlamaktadır. Siz de bugünü sıkı takip ederek markaların sunduğu kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Başta tekstil sektörü olmak üzere teknoloji ve ev ürünleri alanında oldukça cazip teklifler görebilirsiniz. Büyük indirim oranları, hediye ürünler, çekilişler ve 1 alana 1 bedava gibi kampanyalara sıklıkla rastlayabilirsiniz. Genelde tek bir gün için geçerli olan bu kampanyalar kısa süreli olsa da büyük fayda sunmaktadır.

Kadınlar Günü’nde Ne Alınır?

Peki, Kadınlar Günü’nde ne alsam? Bu sorunun cevabını ihtiyaçlarınız doğrultusunda verebilirsiniz. Eğer Teknoloji ve ev araç gereçlerine ihtiyacınız varsa bu markaların web sitesini inceleyebilirsiniz. Kadınlar için bir diğer önemli ihtiyaçta tabii ki kıyafetler olmaktadır. Birçok giyim markası 8 Mart için çalışmalar hazırlamayı ihmal etmiyor ve cazip avantajlar sunuyor. Bu özel günde alışveriş tutkunuzu ikiye katlayıp giysi dolabınızı yenileyebilirsiniz. Bir ihtiyaç listesi oluşturarak güzel ve kârlı bir alışveriş yapabilirsiniz. 8 Mart, ilkbahara yavaş yavaş geçilen ara bir dönem olduğu için aslında alışveriş için çok uygun bir zamandır. Kışın yavaş yavaş bittiği bu dönemlerde markaların sezon sonu indirimlerini yakalayabilirsiniz. Önümüzdeki kış için kazak, hırka, mont ve kaban gibi kışlık ürünleri çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. İlkbaharın kapıya dayandığı ve içimizin yaz heyecanıyla kıpır kıpır olduğu bu zamanlarda yazlık alışverişlere de ufaktan başlamak iyi bir fikir olabilir. Erken bahar indirimleri ile yeni sezonun ürünlerini hemen almaya başlayıp gardırobunuzu tazeleyebilirsiniz. Elbise, etek, bluz, şort, crop, kapri ve gömlekleri incelemenizi tavsiye ederiz.

Kadınlar Günü’nde Hediye Olarak Ne Alınır?

Özel günlerin hediyeler ile unutulmaz hâle getirilmesini pek çok kadın önemser. 8 Mart’ta kendiniz için alışveriş yapabileceğiniz gibi yakın kadın arkadaşlarınıza da küçük sürprizler hazırlayabilirsiniz. Özellikle erkekler, bugünü unutmayın ve sevdikleriniz için hediyelerinizi hazırlayın. Annenize, ablanıza, yakın kız arkadaşlarınıza ve sevgilinize hediyeler alarak onları mutlu edebilirsiniz. Hediye önerisi, hediye alacağınız kişinin zevkine, beğenisine ve sizin yakınlık durumunuza göre değişebilir. Kadınlar için giysiler her zaman bir ihtiyaç ürünü olmaktadır, onlara güzel bir elbise alabilirsiniz. Eşiniz için iç giyim takımları, sabahlık/gecelik setleri alabilirsiniz. Aksesuarlar da kadınların her zaman beğendiği ve stillerini tamamlarken kullandıkları değerli parçalardır. Yakın kız arkadaşınız için tablo almayı hiç düşündünüz mü? Birçok tasarım tablosunu inceleyebilir veya kişiye özel tablo tasarımı yapabilirsiniz. Son olarak, bazı kişiler el yapımı ürünleri hazır ürünlere tercih ederler. Kendi emeğinizle ve biraz da yaratıcılığınızı konuşturarak ona güzel bir el yapımı ürün hazırlayabilirsiniz. Size ilham vermesi için küçük bir hediye öneri listesi hazırladık.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.